Jak wykończyć, pomalować lub polakierować drzwi
Kupując drzwi do swojego najnowszego projektu, wiele osób decyduje się na drzwi niedokończone. Zakup niedokończonych drzwi daje swobodę wyboru koloru wykończenia, lakieru lub bejcy w wolnym czasie, a jest szczególnie korzystny, jeśli w momencie zakupu nie zdecydowałeś się jeszcze na kolorystykę wystroju swojego domu. Na naszej stronie internetowej, stworzyliśmy krótki przewodnik dotyczący wykańczania drzwi farbami, lakierami lub produktami do bejcowania.
Jeśli odmalowujesz lub lakierujesz istniejące drzwi wewnętrzne , najpierw musisz je rozebrać przed nałożeniem farby lub lakieru. Jeśli Twoje drzwi są nowe i niedokończone, możesz przejść od razu do tego, jak je pomalować lub jak pomalować i polakierować drzwi.
Zdejmowanie drzwi
Istnieje wiele różnych sposobów zdejmowania drzwi, ale najbardziej powszechna metoda polega na użyciu chemicznego ściągacza. Podczas używania chemicznego ściągacza bardzo ważne jest uważne przeczytanie instrukcji producenta oraz noszenie okularów i rękawic ochronnych – chemikalia mogą być ścierne i powodować reakcje na skórze.
Użyj starego pędzla do nałożenia środka chemicznego na drzwi
Upewnij się, że dostaje się prosto do wszelkich pęknięć, narożników i szczelin. Po równomiernym nałożeniu ściągacza na całe drzwi pozostaw go na zalecany czas – gdy chemikalia zaczną reagować, na powierzchni drzwi pojawią się bąbelki.
Przetestuj część drzwi za pomocą skrobaka z płaskim ostrzem
Po upływie zalecanego czasu farba powinna łatwo zejść z drzwi, aby odsłonić drewno pod spodem. Jeśli nie odkleja się bardzo łatwo, być może będziesz musiał zostawić go na dłużej. Zacznij od usunięcia farby z płaskich obszarów drzwi, a następnie użyj haczyka do golenia, aby zeskrobać farbę z narożników, szczelin i listew.
Zneutralizuj powierzchnię drzwi
Gdy cała farba zostanie usunięta, użyj wody lub benzyny lakowej, aby zneutralizować powierzchnię drzwi – instrukcja producenta poinformuje Cię o najbardziej odpowiedniej substancji do Twojego projektu. Jeśli nie zneutralizujesz powierzchni drzwi, farba, bejca lub lakier mogą mieć problemy z przyczepnością do powierzchni, a środek do usuwania chemicznego może wypłukać się z drzwi w ciągu najbliższych miesięcy lub lat.
Malowanie drzwi
Podczas malowania drzwi najlepiej jest pomalować drzwi przed ich zamontowaniem. Jeśli jednak drzwi są już zamontowane, zdejmij je z zawiasów, jeśli to możliwe, aby zapewnić sobie równomierną warstwę farby ze wszystkich stron drzwi.
Wypełnij pęknięcia, pęknięcia i szczeliny
Przed malowaniem drzwi należy wypełnić wszelkie pęknięcia, wyżłobienia lub szczeliny. Można to zrobić za pomocą szpachli do drewna. Po nałożeniu szpachli do drewna w pęknięcia, pozostaw ją do wyschnięcia, a następnie zeszlifuj wszelkie szorstkie lub wypukłe krawędzie. Następnie wyszlifuj całe drzwi – w razie potrzeby możesz to zrobić za pomocą szlifierki elektrycznej, ale upewnij się, że nie uszkodzisz żadnych ozdobnych listew.
Malowanie drzwi podtynkowych
Jeśli malujesz drzwi gładkie lub zlicowane, ważne jest, aby farba była równomiernie rozprowadzona po powierzchni. Wszelkie skazy lub obszary cienkiej lub grubszej farby są bardziej widoczne na gładkiej, płaskiej powierzchni, więc jeśli to możliwe, pomocne może być użycie małego wałka. Zalecamy rozpoczęcie od podzielenia przednich i tylnych drzwi na sekcje, zwykle dzielimy je na 8 sekcji. Następnie pomaluj każdą sekcję osobno, od lewej do prawej pionowymi pociągnięciami i spróbuj połączyć każdą sekcję razem, zanim farba wyschnie. Pozostaw malowanie krawędzi do końca, aby zakończyć drzwi.
Malowanie drzwi panelowych
Jeśli malujesz drzwi z panelami, zalecamy najpierw pomalowanie paneli, a następnie otaczających ich listew. Następnie przejdź na środkowy pionowy element drzwi, a następnie na poprzeczki – najpierw pomaluj górną, potem środkową, a następnie dolną poprzeczkę. Po wykonaniu tej czynności pomaluj zewnętrzne pionowe elementy drzwi, a następnie krawędzie drzwi.
Malowanie przeszklonych drzwi
Jeśli malujesz przeszklone drzwi, ważne jest, aby użyć taśmy maskującej lub równoważnego materiału, aby chronić szkło przed farbą. Ułóż taśmę maskującą wokół każdej szyby, aby można było pomalować krawędź drzwi bez pozostawiania farby na szkle. Następnie zacznij od pomalowania listew wokół szyby, następnie górnej poprzeczki, następnie środkowej i dolnej poprzeczki. Podobnie jak w przypadku drzwi panelowych, pomaluj zewnętrzne pionowe elementy drzwi, a na koniec pomaluj krawędzie drzwi.
Po równomiernym pomalowaniu wszystkich powierzchni pozostaw drzwi do wyschnięcia w przewiewnym miejscu, nie mocuj żadnych okuć drzwiowych, takich jak klamki i zawiasy, dopóki farba nie wyschnie.
Barwienie i lakierowanie drzwi
Nałożenie bejcy na drzwi barwi drewno w uwydatniony, ale naturalny sposób, wnikając w drewno, zapewniając długotrwały efekt. W zależności od wybranej bejcy może pomóc uwydatnić rysunek słojów drewna, zapewnić wygląd określonego gatunku drewna, a w niektórych przypadkach może pomóc w ochronie drewna.
Przetestuj bejcę przed aplikacją
Ważne jest, aby przed nałożeniem bejcy na całe drzwi przetestować bejcę na kawałku drewna podobnym do drzwi – bejca może wyglądać nieco inaczej niż na puszce, w zależności od gatunku drewna, na którym została zastosowana.
Usuń utracony kurz i zanieczyszczenia
Przed nałożeniem bejcy oczyść drzwi, usuwając luźny materiał lub kurz. Następnie za pomocą pędzla nanieś bejcę. W przypadku barwienia drzwi z panelami, zalecamy rozpoczęcie barwienia paneli, a następnie listew, a następnie reszty drzwi. Aby uzyskać najlepszy efekt, staraj się podążać za słojami drewna za pomocą pędzla tam, gdzie to możliwe, i unikaj nakładających się pociągnięć”.
Usuń nadmiar plamy
Po nałożeniu bejcy, ale zanim wyschnie, użyj niestrzępiącej się szmatki i przetrzyj nią drzwi, aby usunąć nadmiar bejcy i wyrównać warstwę bejcy.
Upewnij się, że jesteś w dobrze wentylowanym pomieszczeniu
Po wyschnięciu bejcy kolejnym krokiem jest nałożenie lakieru. Upewnij się, że znajdujesz się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, nie tylko w celu przyspieszenia procesu suszenia, ale także w celu uniknięcia problemów zdrowotnych, które mogą być spowodowane przez opary lakieru.
Nałóż pierwszą warstwę lakieru
Przy nakładaniu lakieru sugerujemy noszenie rękawic ochronnych. Zazwyczaj drzwi wymagają dwóch lub trzech warstw lub lakieru, aby zapewnić wystarczający poziom ochrony. Podczas lakierowania drzwi zacznij od góry i lakieruj etapami do dołu drzwi, chyba że lakierujesz drzwi z panelami, w takim przypadku najpierw lakieruj panele pojedynczo, od góry po lewej do prawej, przed lakierowaniem środka w pionie panel, poprzeczne szyny od góry do dołu, a następnie zewnętrzne krawędzie.
Na koniec: Użyj drobnego papieru ściernego na pierwszej warstwie lakieru
Po nałożeniu pierwszej warstwy lakieru należy pozostawić do wyschnięcia, a następnie przetrzeć drzwi drobnym papierem ściernym. Pomoże to stworzyć powierzchnię, do której będzie łatwiej przylegać kolejna warstwa lakieru, ale również pomoże usunąć wszelkie szorstkie plamy czy pęcherze. Po zeszlifowaniu lakieru usuń luźny kurz wilgotną szmatką i pozostaw drzwi do całkowitego wyschnięcia. Po wyschnięciu można nałożyć kolejną warstwę lakieru i powtórzyć powyższe czynności.
Nie zapomnij, podobnie jak w przypadku malowania drzwi, aby drzwi całkowicie wyschły przed przystąpieniem do montażu okuć lub akcesoriów drzwiowych.